İşletmenize gelen müşterileriniz veya personeliniz, işletme içinde değişik yerlerde harcama yapıyor olabilirler Bu da çoğu zaman kontrolü zor ve maliyeti yüksek sistemlerin kurulmasını gerektirir. Hatta çoğu zaman aksaklıklar yaşanmasına neden olabilir. Bu şekilde sorunları çözmek için harcama kartı en uygun yöntemdir.

Müşteriniz veya personeliniz işletmeye girişinde kendisine tahsis edilen harcama kartını alır, içeride değişik yerlerde harcama gerçekleştirir. Çıkış yapacağı zaman kartını sisteme okuttuğu anda içeride yaptığı harcamalrı görebilirsiniz. Ve ödemesi gereken tutarı tahsil edersiniz. Böylece içeride harcama yapılabilen her yerde ayrı ayrı nakit veya kredi kartı işlemlerinden veya adisyonların teker teker toplanmasından kurtulursunuz. Müşteri ve personeliniz sadece geçirir ve her şey otomatik bir şekilde hesaplanır.

Bu sistem aynı zamanda ön ödemeli sistem olarak kullanılabilir. Kişinin kartına belirli bakiye önden yüklenir. Kişi daha sonra bu karttaki bakiyeyi kullanır. Bu bakiye kontör kart sistemiyle harcanmış olur.